دکتر ظریف

سه‌شنبه مرکز مطالعات جهانی‌شدن (globalization) اینجا یه میزگردی داشتن در مورد گسترش سلاح‌های هسته‌ای، که اولش دکتر ظریف از سازمان ملل مستقیم با ویدیو صحبت کرد و پرسش و پاسخ بود و بعدش هم اصل میزگرد بود که سه نفر دعوت‌شده‌ها در مورد NPT صحبت کردند.
افراد میزگرد Joseph Cirincione و Carla Robbins و Nina Tannenwald بودند و گرداننده بحث هم Ernesto Zedillo بود. (پوستر به pdf)
تو قسمت اول دکتر ظریف اولش یه تیکه‌ای انداخت به اینکه مجبوره با ویدیو صحبت کنه چون به خاطر ویزای دیپلماتیکی که داره فقط تا یه شعاع خاصی از نیویورک می‌تونه بره که ظاهرا شامل شهر ما که یک ساعت و ۴۵ دقیقه راه هست رو شامل نمی‌شه و نمی‌دونم که آیا این سخت‌گیری فقط برای ایرانی‌ها هست یا نه ولی از اون‌جایی که به طعنه گفت که فکر نمی‌کنم من تهدیدی برای امنیت کشور می‌بودم حدس می‌زنم سخت‌گیری برای ایرانی‌ها بیشتر باشه.
بعدش در مورد این‌که ایران قصد داشتن سلاح اتمی نداره و از حق قانونی‌اش استفاده کرده و حسن نیت خودش رو هم تا حالا با پیشنهاد‌هایی که ارائه کرده، نشون داده. این قسمت حرفاش رو اتفاقا دیروز توی مقاله‌اش توی نیویورک تایمز نوشته بود.
بعد یه مقداری هم راجع به این حرف زد که از اول ان.پی.تی برای این به وجود اومد که سلاح‌های اتمی از بین برند و در عوض کشور‌هایی که این تکنولوژی رو دارن به کشور‌های دیگه در راه انداختنش برای استفاده از انرژیش کمک کنند. اما الان بند ۶ که راجع به خلع سلاح‌های اتمی بوده کلا نادیده گرفته شده و هیچ‌کشوری رو برای اینکه اون رو اجرا نکرده کسی تنبیه نکرده. و نه تنها به کشوری مثل ایران که تو این سیستم هست و می‌خواد انرژی هسته‌ای داشته باشه کمک نمی‌شه جلوش سنگ‌اندازی هم می‌شه و به نظر میاد که عضویت در ان‌.پی.تی به جای منفعت ضرر داره. و کشور‌های دیگه‌ای که عضو اون نیستند نه تنها داشتن سلاح براشون قانونی شده بلکه بهشون کمک هم می‌شه. (فقط سه تا کشور جزو این سیستم نیستند، هند، پاکستان، اسرائیل)
بعدش هم پرسش و پاسخ بود که یکی ازش پرسید که چه‌جوری می‌‌شه به کشوری که رییس جمهورش می‌گه یه کشوری باید از رو زمین پاک بشه اطمینان کرد. که گفت همون کشوری که شما می‌گید خودش جزو هیچ قرارداد بین‌المللی نیست و از همه بیشتر بر علیه‌اش تو سازمان ملل و اینا بیانیه صادر شده و بعد گفت که الان طوری شده که اگه کسی بر غلیه ظلمی که به فلسطینی‌ها شده حرف بزنه و بگه گناه اونا این وسط چی بوده فوری بهش برچسب ضد‌سامی‌ می‌زنن که به نظر من با اینکه حرف درستیه ولی فقط ماست مالی افتضاح رییس‌جمهوره.
بعد یکی ازش پرسید که اینکه میایید آزمایش موشک زیردریایی رو تو بوق و کرنا می‌کنید چه پیامی به دنیا می‌ده که گفت تا اون جایی که من می‌دونم موشک داشتن غیرقانونی نبوده و وقتی که امریکا و انگلیس چندین هزار مایل اون طرف‌تر میان تو خلیج فارس مانور نظامی‌ می‌دن آزمایش موشکی تو محلی که متعلق به خود ایرانه چه اشکالی می‌تونه داشته باشه.
یکی دیگه ازش راجع به حرفش که گفت اصولا داشتن سلاح اتمی به نفع ایران نیست پرسید که گفت زمان شاه که امریکا هم با ایران خوب بود داشتن سلاح اتمی می تونست به قدرت شاه اضافه کنه ولی الان ایران توی منطقه و دنیا اون موقعیت رو نداره و وقتی فقط حرفش انقدر تشنج ایجاد می‌کنه داشتنش بدتر خواهد بود.
یه نکته جالب کلا این بود که خیلی مسلط و قانع‌کننده حرف می‌زد و تقریبا همه سوال‌کننده‌ها و بعدش سخنران‌های توی میزگرد یه اشاره‌ای به این‌که چه آدم مسلطیه و نماینده خیلی خوبی برای کشورشه کردن.
توی میزگرد تقربیا حرف اصلی این بود که ان.پی.تی خیلی ضعیف شده و با کاری که امریکا کرده (کمک کردن به هند در حالی که عضو ان.پی‌.تی نبوده) سیستم در حال ضعیف شدنه و این موضوع به علاوه زیر سوال رفتن اعتبار دولت امریکا با اشتباهش در مورد سلا‌ح‌های کشتار جمعی عراق باعث شده که نشه با کشوری مثل ایران هم الان برخوردی کرد.
جالبه که بعد از سخنرانیش اینجا فرداش تو نیویور‌ک تایمز مقاله داشت و بعد هم شبش با کریستین امانپور تو برنامه چارلی‌رز مصاحبه کرده.

One thought on “دکتر ظریف

  1. سجاد

    سلام. افسوس که از یک طرف یکی مثل این اینطوری آبروی کشور رو سعی می کنه بخره و یکی دیگه از اون طرف ایده های تخیلی می ده و همینطور بدون فکر حرف می زنه.

Comments are closed.