خودکشی

تازگی خبر خودکشی یه دانشجوی شریف رو خوندم و بعد یکی از بچه‌هایی که سال‌های بعد از من دانشگاه بوده گفته بود که زیاد خبر خودکشی تو شریف می‌شنیده. با توجه به این که مثل خیلی چیزهای دیگه تو ایران آمار درست و حسابی وجود نداره واقعا نمی‌شه فهمید که چند نفر در سال در دانشگاه‌ها خودکشی می‌کنند و آمار هر دانشگاه به نسبت جاهای دیگه چه جوریه. ولی یادم افتاد که راجع به خودکشی‌ها در Cornell بگم. (نمی‌دونم چرا فکر می‌کنم قبلا اینا رو اینجا نوشته‌ام. ولی گشتم پیدا نکردم. خلاصه ببخشید اگه تکراریه.)

Cornell از سال‌های قدیم معروف بوده به دانشگاه خودکشی و دانشگاه همیشه اینو تکذیب کرده و می‌گه که میانگین تعداد خودکشی اونجا بالاتر از حد معمول در جاهای دیگه نیست. ولی با این‌حال دانشگاه خیلی سعی کرده که امکاناتی بگذاره که همون اتفاقات رو هم کم کنه. وقتی که من اونجا بودم تو همه مراسم معارفه دانشگاه صدبار تکرار کردن که هر مشکلی داشتین با دیگران مطرح کنید. کلی سیستم مشاوره دانشگاه رو توضیح دادند. و حسابی سعی کرده بودند که تو هر وقت می‌خواهی بتونی با کسی صحبت کنی. دو نوع مشاوره اون‌جا بود. یکی مدلی بود که بهش می‌گفتند Let’s Talk. این‌طوری بود که مشاورهای دانشگاه ساعت‌های مختلف جاهای مختلف دانشگاه می‌نشستند و هرکسی بدون وقت قبلی و حتی بدون احتیاج به اینکه اسمش رو بگه می‌تونست بره باهاشون صحبت کنه. مدل دوم همون مدل معمول همه‌جا بود که باید می‌رفتی مرکز بهداشت دانشگاه و وقت می‌گرفتی و معمولا این مشاوره‌های جدی‌تر بود و بسته به مشکل چندین جلسه ادامه پیدا می‌کرد.جلسه‌‌های مشاوره گروهی که آدم‌های با مشکل مشابه با هم حرف بزنند هم که بود.

از سال ۲۰۰۵ تا همین پارسال هم هیچ خودکشی‌ای نشده بود تو دانشگاه. ولی امسال یهو تعداد خودکشی‌ها زیاد شد و در عرض شش ماه ۶ نفر خودکشی کردند که تفریبا ۳ برابر میانگین معمول دانشگاه‌هاست. دیگه خود رییس دانشگاه و رییس مدرسه مهندسی به همه email زدند و خیلی تاکید کردند که کمک بگیرید و به بقیه توصیه کردند که حواستون باشه و دقت کنید که کسی اگه دور و برتون مشکل داره حتما به ما خبر بدید و اینا.

مساله اینه که خودکشی کلا مساله پیچیده‌ایه. وقتی تو خبر هست که طرف دانشجوی شریف بوده همه می‌گن آره دیگه فشار زیاده و بچه‌های شریف ایزوله هستند و چه و چه. Cornell اصلا به فشار کار زیاد و اینا معروف نیست. البته خب جزو Ivy League هست و دانشگاه خیلی خوبیه ولی مثلا شاید شهرت جایی مثل MIT به خرخونی بیشتر باشه.. دانشجو‌هاش اون‌طوری که قبلا هم گفته بودم حداقل در مقایسه با دو سه تا دانشگاهی که من دیدم خیلی هم شنگول و اهل حالند.

وقتی این اتفاق‌ها می‌افته به جای نظریه پردازی واقعا باید تحقیق کرد و به فکر چاره بود. که کاریه که فکر می‌کنم ذره‌ای هم تو دانشگاه‌های ایران به فکرش نیستند. یکی از مواردی که تو خود خوابگاه بود و من چون تو شورای صنفی بودم باهاش یه مقدار درگیر بودم کسی بود که تا حدی از ترس خانواده‌اش خودکشی کرده بود (رگ دستش رو زده بود و خوشبختانه ناموفق) از دانشگاه اخراجش کردند و فرستادند پیش مامان و باباش برای اینکه روی بقیه تاثیر نگذاره.

8 thoughts on “خودکشی

 1. سارا آرام

  من خواهرم دانشگاه تهران بود و می گفت هیج وقت نشنیده کسی خودکشی کنه اما همسرم که دانشکده برق شریق بود سالی دو تا خودکشی رو حتما داشتند البته به نظرم همه دانشگاه ها باید توش خودکشی باشه اما تو شریف به دلیل حساسیت و مهم بودن دانشگاه خبر خیلی زود پخش میشه
  خودت خوبی؟ آقا پسرت خوبه ؟ بوس

 2. ندا

  من تو لیسانسم تو شریف به طور متوسط سالی یکی دو تا خودکشی می شنیدم. اما مسئله اینجاست که باید این رو با میانگین کشور مقایسه کرد. تو سال های اخیر کلن خودکشی تو ایران زیاد شده.

 3. Arefeh

  توی هنرهای زیبا هم اون موقعی که من اونجا بودم یه مورد خودکشی داشتیم، کلی هم تو دانشکده براش مراسم و اینا گرفتن ولی هیچ وقت نفهمیدیم چرا طرف خودکشی کرده، یعنی هیچکی نمی دونست یا درباره اش حرف نمی زد….

 4. یگانه

  من کشته اون راهکار دانشگاهم. طرف از ترس مامان باباهه خودکشی کرده. اینا اخراجش کردن که در نوع خودش اقدام بسیار سازنده ایه و بعدش هم پس فرستادنش همون جا پیش مامان باباهه که خوش باشه در کنارشون. یعنی اصولا فرد ذره ای اهمیت نداره در این تصویر و هرچی هست چگونگی اثر گذاشتن یا نذاشتن روی دیگرانه!!!

  تو خودت خوبی؟ به نظر میاد که تجریه جذابی رو داری طی می کنی و بهت هم نسبتا خوش می گذره. این خیلی خوشحال کننده است…

  1. رویا Post author

   دقیقا همیناش حرص درآر بود.
   منم خوبم. مرسی.سعی می‌کنم خوش بگذره و به قسمت‌های جذابش فکر کنم. تو خوبی؟

Comments are closed.