تخت کوچک

یکی از چیزایی که هنوز نتونسته‌ام در مورد خریدش تصمیم بگیرم گهواره یا تخت کوچیکه. ما خونه‌مون دو تا اتاق داریم که قاعدتا یکیش اتاق بچه خواهد بود. برای اون تخت و وسایل انتخاب کرده‌ایم. ولی برای ماه‌های اول که قرار باشه هر دو ساعت یک‌بار شیر بدم دوست دارم که تو اتاق خودمون باشه. اون اتاق اضافه الان اتاق مهمون هست و خب اگه بعدا هم مهمون داشته باشیم باید اون‌جا بخوابن. مخصوصا ماه‌های اول که مامان و بابام میان. و خب در اون صورت هم خوبه که یه تخت کوچیکی باشه که بتونم راحت تو اتاق خودمون بگذارم بچه رو. چیزی که اینجا رسمه bassinet هست:

البته مدل‌های مختلفی ازشون هست، مدل‌های چوبی یا پلاستیکی و قیمت‌های مختلف. ولی تو کتابی که قبلا گفته بودم انجمن دکتران اطفال گفته بود که از اینا نخرین چون زیرشون سفت نیست و بچه فوری انقدر سنگین می‌شه که تخته زیرش تحملش رو نخواهد داشت و خطرناکه. و برای اون مدت کوتاه هم نمی‌ارزه.

یه مدل دیگه چیزاییه که بهش می‌گن pack’n play:

اینا قیمتشون ارزون‌تره و بعد که بچه بزرگ‌تر شد می‌شه اون تخته وسطش رو برداشت و تبدیل می‌شه به محوطه بازی بچه. جمع هم می‌شه و می‌شه با خودت ببری این ور اون ور. مشکلشون برای من اینه که سایزشون بزرگ‌تره و اتاق خودمون اون‌قدر هم جا نداره. بعدش هم برای بازی کردن واقعا نمی‌دونم چقدر کاربرد داشته باشه. تنهایی بچه تو محیط بسته چیکار کنه بیچاره؟

یه مدل دیگه سبد‌های کوچیکه که بهش می‌گن moses basket یا همون سبد موسی!

اینا خوبیشون اینه که کوچیکن ولی خب باید بگذاریشون رو زمین و نمی‌دونم اگه رو میزی چیزی بگذاری بچه زورش نمی‌رسه تکونش بده؟ بعد هم مطمئنا مدت استفاده‌اش خیلی کم خواهد بود.

حالا خلاصه مونده‌ام. کسایی که تجربه دارین شما این مشکل رو داشتین؟ چیکار کردین؟ کدوم رو پیشنهاد می‌دین؟

6 thoughts on “تخت کوچک

 1. لیلا

  برا من که خیلی استفاده داشت و خوب بود.تقریبا تا 1 سالگیم استفاده کردیم. مال ما بدنش فلزی بود که روش پارچه داشت البته زیرش تخته چوبی بود ولی خب تحمل بچه رو تا بزرگم شده بود داشت.از اون عکس اولی یه کم بزرگتر بود ولی به بزرگی دومی نبود.ارتفاعشم سه حالت تغییر می کرد.چرخم داشت که راحت می شد جابه جاش کرد. به نظر من سبدیه خیلی قابل استفاده نیست چون همه جا که میز نیست و اگه رو میز هم بزارید امنیتش کم می شه. مدت استفادشم کمه.
  در مورد خریداتم الان چیزایی که می دونی اولاش لازم داری و مطمئنی بخر و بعدا کم کم هر چیزی لازمت شد می خری.مثلا یه چیزی مثل مانیتور که گفته بودی معلوم نیست خیلی قابل استفاده باشه.

 2. آلیس

  برادر من سال 70 به دنیا اومد و خاله‌ام برای مامانم از اون pack and play ها آورده بود. مامان اون اوائل برادرم رو تو یه چیزی مثل mosses basket میذاشت (درواقع از این کیف‌ها بود که نوزاد رو می‌ذارن توش.) و بعد اون رو میذاشت داخل این pack and play.
  بنظرم این‌جوری اون اوائل که باید مراقب چرخیدن بچه بود که یهو نفسش بسته نشه وقتی سرش رو تشکه خوبه. (من نمی‌دونما، همینجوری دارم می‌گم. من هیچ ایده‌ای در مورد بچه‌ها ندارم و خودمم متعلق به اون دوره‌ام که می‌گفتن بچه رو به شیکم بخوابونین)
  بعدا هم یادمه برادرم رو زیاد اون تو می‌ذاشتن و انصافا بازی هم می‌کرد خیلی. (یه چیزی وصل کرده بودن به لبه pack & play ئه، و با اون بازی میکرد (یه سری حلقه بود و یه کله بود که می چرخید و یه چیزایی که دیلینگ دیلینگ میکرد) و موقعی که ایستادن یاد گرفته بود هم تو تختش پا میشد و دستش رو می‌گرفت به لبه‌هه.

 3. زنجبیل

  ببین من برای پسرم از این سبد ها داشتم البته مثل تاب از سقف اویزونش کرده بودم و تا 4 5 ماهگی توش بود اما اگه برای 2 3 ماه میخوای بی خود افتابه لگن 100 دست نکن .غیر از هزینش بعدا برای جا دادنش این ور و انور دردسر خواهی داشت .بچه هم تا حدقل 3 ماهگی اصلا تکون نمیخوره تا نگران غلط زدنش و اینا باشی

 4. سارا

  من که رضا رو پیش خودم میخوابوندم رو تخت تا3-4 ماهگیش و بعد تختش رو چسبوندم به تختمون تا وقتی که دیگه جداش کردم و رفت اتاق خودش. معمولا تو 2-3 ماه اول همچین چسبیده به آدم که تخت کوچولوها کم مصرفند ولی یک وسیله ای تو سایز کریر اینا و یا همین تخت کوچیکا برای حمل و نقل و حتا گذاشتن تو جاهای دیگه ی خونه مناسبند.

 5. من خودم

  رویا جان من فکر کنم که با وجودی که مامانم می یاد پیشم مثل تو ولی با توجه به اینکه بابام نمی یاد بذارم توی اتاق خودش بخوابه و براش تخت بگیرم اما در اینجا قیمت این سبدها که بهش می گویند سبد موسی هم زیاد نیست و شاید بد نباشه که آدم یکی داشته باشه واسه وقتی کسی میاد ببینتش یا بیداره و می خواد توی جمع باشه چون سبکتر و جینگیلی تر از کریر است.

  راستی اگر لیست نوشتی برای من هم می فرستی؟

 6. Roshanak

  Roya jan,
  I got the bassinet, but he grew out of it before 3th month, both weight-wise and activity-wise. My son was very active and he tried to hold on to the rim to sit down! Moses basket probably has less life than the bassinet. I also got a pack and play (a square shape, not rectangle) and even now I use it when I travel as a bed, but I don’t think it’s necessarily very comfortable for baby to sleep in it for nights in a row. Maybe a not so expensive bassinet is a good solution for the first months.

Comments are closed.