واکسن‌های دو ماهگی

چهارشنبه برای معاینه دو ماهگی سپهر بردیمش دکتر. البته ۸ روز از دو ماهگیش گذشته بود. منم که هیچ عجله‌ای نداشتم که زودتر باشه چون می‌دونستم نوبت واکسن‌هاشه و خیلی می‌ترسیدم. وزنش ۶ کیلو و ۴۹۰ گرم شده که تو محدوده ۹۰ درصده و قدش حدود ۵۹ سانت که مثل قبل حدود ۵۰ درصد. خلاصه حسابی تپلی شده. شنیده بودم که بعضی‌ها می‌گن بالای ۹۰ درصد رفتن وزن خوب نیست ولی دکتر گفت زیر یک سال هرچقدر دوست داره می‌تونه تپلی بشه مخصوصا که شیر مادر می‌خوره.

دوست داشتم آقای دکتر خندیدن و فعالیت‌هاش رو بیشتر ببینه ولی وقت دکتر افتاده بود درست موقع شیر خوردنش و زیاد خوش‌اخلاق نبود ولی یه کم لبخند زد و وقتی دکتر داشت صدای قلبش رو گوش می‌کرد حسابی با صدا در اوردن با دکتر اختلاط می‌کرد!

بعد از معاینه هم بردیمش ۵ تا واکسن زد (یکیش خوردنی بود). کلی اون‌جا گریه کرد و بهش شیر دادم تا یه کم آروم شد ولی بازم ناله می‌کرد و همین‌طوری خوابش برد. خونه هم که رسیدیم اولش خوب بود ولی بعد از عصر تب کرد. دیگه ۴ ساعت یه بار بهش استامینوفن بچه دادیم تا تبش اومد پایین. با اینکه معلوم بود بی‌حاله و زیاد خوابید ولی جالب بود که بداخلاق که نشده بود هیچی به نظرم خوش‌اخلاق‌تر هم شده بود و کلی می‌خندید. علیرضا می‌گفت شاید چون تمام مدت بغلش کردیم خوشحال شده. دیروز هم با اینکه تب نداشت ولی باز هم خیلی بی‌حال بود و زیاد خوابید. ولی امروز دوباره سپهر قبلی شده و از سر و کول ما می‌ره بالا!

نمی‌فهمم چرا باید یه دفعه ۵ تا واکسن رو با هم بزنن*. شاید اینجوری کم‌تر اذیت بشن و به جای ۴-۵ دفعه تب کردن یه دفعه‌ای تموم بشه. ولی خب آدم فکر می‌کنه مبارزه کردن با ۵ تا مریضی سخت‌تره تا یکی. ایران نگاه کردم دیدم انگار خیلی کمتر از اینجاست واکسن‌ها. البته احتمالا این که شاید توانایی ساختن بعضی‌هاش رو ندارن هست ولی یه عامل خیلی مهم به نظرم اینه که اینجا تنوع مردم و شرایط زندگی‌شون و بالطبع بیماری‌هاشون و همین‌طور رفت و آمد به کشورهای مختلف و باز اوردن بیماری‌های مختلف بیشتره.

* واکسن‌هایی که زد اینا بودند:

  • DTaP (سه گانه)
  • Hib ( برای جلوگیری از یه نوع آنفلونزا که می‌تونه منجر به مننژیت و ذات‌الریه و ..بشه، انگار ایران نیست)
  • IPV (فلج اطفال، زمان ما خوردنی بود واکسن فلج ولی انگار الان تزریقی شده)
  • PCV ( این یکی هم باز باکتری ذات‌الریه است و ایران نیست)
  • Rota (این واکسن خوردنی بود و برای جلوگیری از یه بیماری شدید اسهالیه. جالبه که طوری که تو ویکی‌پدیا نوشته خیلی بیماری شایعیه و همه بچه‌ها تا ۵ سالگی این بیماری رو می‌گیرن.

زمان‌بندی واکسیناسیون در آمریکا

زمان‌بندی واکسیناسیون در ایران

One thought on “واکسن‌های دو ماهگی

  1. Purple

    من فکر میکنم دلیلش اینه که اینجوری احتمال فراموش کردن یه واکسن کمتر میشه. همه که مثل شما اینقدر مواظب بچه شون نیستند. ممکنه یادشون بره

Comments are closed.