چهار ماهگی یا شش ماهگی؟

گفتم حالا که راجع به زمان غذا خوردن بچه نوشته بودم خبر امروز رو هم راجع بهش بنویسم. ۴ تا محقق بریتانیایی یه مقاله‌‌ای چاپ کرده‌اند که توش گفته‌اند بهتره بچه‌ها از ۴ ماهگی غذای کمکی بخورند و تا ۶ ماهگی صبر نکنند. گفته‌اند که تحقیقاتشون نشون داده که بچه‌هایی که تا ۶ ماهگی فقط شیر مادر خوردند کمبود آهن و کم‌خونی داشته‌اند. همین‌طور بیشتر آلرژی و بیماری‌های روده توشون دیده شده. ولی خب از اون طرف تایید کرده‌اند که بچه‌هایی که تا ۶ ماهگی فقط شیر مادر خورده‌اند کمتر بیماری‌های عفونی گرفته‌اند. بنابراین نتیجه گرفته‌اند که تو کشورهایی که پیشرفته نیستند و از لحاظ بهداشت و مواد غذایی فقیرند تا ۶ ماهگی شیردادن قابل دفاعه ولی در کشورهای پیشرفته خوبه که زود شروع بشه.

ولی این حرفشون حسابی جنجال برانگیز بوده مخصوصا از طرف گروه‌هایی که برای شیرمادر دادن تبلیغ می‌کنند. سازمان بهداشت جهانی هم با حرفشون مخالفت کرده و گفته هنوز توصیه‌شون همون ۶ ماهه. یکی از ایرادهای اساسی که بهشون گرفته‌اند اینه که ۳ تا از این محقق‌ها از شرکت‌‌هایی که غذای کمکی بچه درست می‌کنند قبلا پول گرفته بودند.

البته خب این مساله دائم تو خیلی از پروژه‌های تحقیقی مشکل‌ساز می‌شه. یه جایی مثل سازمان بهداشت که اون‌قدر پولی نداره بده کسی تحقیقی بکنه. پول دست همین شرکت‌های خصوصیه. آدم نمی‌دونه که واقعا چقدر پول گرفتن از اینا باعث تاثیر رو کار می‌شه ولی خب اینو می‌دونم که اگه آدم بخواد همه این جور تحقیق‌ها رو رد کنه خیلی چیزی باقی نمی‌مونه! خود این محقق‌ها هم گفته‌اند که تو این پروژه بخصوص پولی از شرکت غذایی نگرفته‌اند.

یه نکته جالب هم برای من این بود که در کل دنیا ۳۵ درصد تا ۶ ماهگی فقط شیر مادر می‌دهند و در آمریکا ۱۳ درصد.

خبر در اخبار نیچر

خبر در بی.بی.سی فارسی

خبر در ای.بی.سی

2 thoughts on “چهار ماهگی یا شش ماهگی؟

 1. Ng

  اینجا یه چیزی که می گفتن مهمه این بود که ببینید بچه علاقه نشون می ده به غذا یا نه. بچه خودش دوست داشته باشه بهتره شروع کنید به ما گفتن. من هم راستش از چهار ماهگی شروع کردم. البته باعث نشد طول شب بخوابه کامل و نفع خاصی برام نداشت و فقط کار پخت و پزم بیشتر شد :))) راستش من به اندازه تو سخت نگرفتم و اینقدر تحقیق نکردم، الان که می خونم می بینم چه بی خیال بودم و چقدر مثل این مامان قدیمی ها بچه رو همینجوری همینجوری بزرگ کردم واسه خودم :)))

 2. زنجبیل

  دوست من به نظر من لازم نیست به بچه غذاهای اماده بدی بهتره خودت درست کنی که هم تازه تره هم میدونی چی توشه
  من اول با حریره بادوم شروع کردم.چون از دکترش هم که پرسیدم همین رو گفت هم زمان پسرم اول با اون شروع کردم
  بادوم و شیر بادوم هم به معده کمک میکنه تا کم کم اماده قبول غذا بشه
  وقتی معده درد کسی داره دکتر هم بادوم رو سفارش میکنه
  بعد یکی یکی سبزیجات رو با اب مرغ پختم و میکس کردم و دادم
  البته سعی کن برای شناختن این که بچه به چیزی حساسیت میده یا نه از هر غذا یه هفته بده بعد غذای تاز ه رو شروع کن
  ماه بعد میتونی هرروز یه طعم تازه بدی
  اگه بتونیم تجربه هامون رو با هم سهیم شیم خوشحال میشم

Comments are closed.