دفترچه راهنمای زندگی

بعضی وقتا دوست دارم یه دفترچه‌ راهنما برای قسمت‌های مختلف زندگی بود. یکی از بهترین این مدل دفترچه راهنماها که دیده‌ام وقتی بود که تازه اومده بودم آمریکا. قسمت دانشجویان خارجی دانشگاه علیرضا (Yale) دو تا دفترچه درست کرده بودن یکی برای دانشجوها یکی هم برای همسران دانشجوها و هر دو رو وقتی من هم رفتم بهم دادن. توشون کلی اطلاعات به درد بخور راجع به کارایی که برای ویزا و شماره social security و حساب بانکی باز کردن و خونه اجاره کردن و .. بود. تا پیدا کردن مدرسه برای بچه‌ها، معرفی فروشگاه‌های مواد غذایی و وسایل خونه و … و حتی اینکه برای تفریح توی شهر چیکارا می‌شه کرد و چه قسمت‌های شهر هم حتما خوبه ببینیم و …. بعدتر دیدم که هر سال از کلی قبل اطلاعیه می‌دن که بقیه اگه پیشنهادی دارن و چیزی برای خودشون لازم شده و نبوده به دفترچه اضافه بشه.

یادمه نقطه‌سرخط هم ویژه‌نامه معارفه تو همین مایه‌ها می‌زدن برای معرفی دانشگاه. که اونم خیلی به درد بخور بود. مثلا ما دفتر مطالعات رو یادمه از همون‌جا شناختیم.

یکی از وقتایی هم که واقعا کمبود همچین راهنمایی رو احساس کرده‌ام وقتی بود که خونه خریدیم. مثلا یخ‌ساز یخچال کار نمی‌کنه. هنوز هم من نمی‌دونم ما بلد نیستیم یا نداره!‌ یا حیاط سیستم اتوماتیک آب‌دادن داره ولی ما نمی‌دونیم خوبه که هفته‌ای چندبار و هربار چند دقیقه روشن بشه. و دو ساله اومدیم هنوز روشنش نکردیم! حالا اینا که شاید خاص این خونه باشه ولی کلا خونه‌داری یه راهنما حتما لازم داره. اینکه ماهانه و سالانه باید چه کارایی کرد. مثلا ما یکیش رو شانسی وقتی کسی رو اورده بودیم که موکت رو بشوره فهمیدیم که باید سالانه دستگاه خشک‌کن لباس رو چک کرد که راهش نگرفته باشه چون ممکنه آتش‌سوزی بشه. یا خب عوض کردن باتری‌های دستگاه‌های آلارم دود و اینا رو که تو این مدت یاد گرفتیم چون یکی از چیزاییه که وقتی اجاره‌نشین هم هستی مسوولیت توه.

حالا امروز هم باز ما به یکی از این جاهای راهنما لازم برخوردیم. برای اولین در زندگی‌مون تصمیم گرفتیم بریم درخت کریسمس بخریم و در همه مراحلش هزارتا چیز بود که بلد نبودیم. فعلا با هر بدبختی الان درخته اومد تو خونه و فعلا که سالمه. ولی هنوز تزیین نشده. فردا شرح ماجرا رو می نویسم که هم بخندین هم شاید به درد کسی خورد. شما هم اگه تجریه‌ای در خریدن درخت کریسمس یا تزیینش دارین بگین.

4 thoughts on “دفترچه راهنمای زندگی

 1. عاطفه

  واییییی! چه خوب که خریدید. من بی صبرانه منتظر تزیینشم.
  من دفترچه راهنمای زندگیم گوگل هستش همه چی توش پیدا میشه!

 2. mandana

  ما از این درخت مصنوعی‌‌ها خریدیم که باید طبقه طبقه روی هم بچینیمش. خیلی‌ هم خوبه چونکه یک رسم سالانه شده که هر سال خانواد‌گی درخت رو اینستال می‌کنیم و بعدش تزئین. یک جور درختی هم بود که مثل چتر باز می‌شه و چرغاش هم بهش واسه و هیییچ کاری نداره. اما من همینو ترجیح میدم. هر سال یکی‌ دو ساعت همه مون رو مشغول میکنه و یک کار گروهی خانواد‌گی است که همه مون لذت می‌بریم :)

 3. mandana

  ما از این درخت مصنوعی‌‌ها خریدیم که باید طبقه طبقه روی هم بچینیمش. خیلی‌ هم خوبه چونکه یک رسم سالانه شده که هر سال خانواد‌گی درخت رو اینستال می‌کنیم و بعدش تزئین. یک جور درختی هم بود که مثل چتر باز می‌شه و چراغاش هم بهش وصله و هیییچ کاری نداره. اما من همینو ترجیح میدم. هر سال یکی‌ دو ساعت همه مون رو مشغول میکنه و یک کار گروهی خانواد‌گی است که همه مون لذت می‌بریم :)

Comments are closed.